Biljna banka Banovine

U sklopu projekta "Biljna banka Banovine", 19. rujna 2017.,  u školskom vrtu Srednje škole Gina izgrađena je gredica isključivo za dobivanje sjemena za fond banke.

Projekt BILJNA BANKA BANOVINE

OPIS PROJEKTA

Genetski fond i biološka raznolikost biljnih vrsta na području Hrvatske izrazito su ugroženi i prijeti im trajno nestajanje. Slično možemo reći i za regiju Banovine, opustošenu ratnim razaranjima, raseljenim stanovnicima, miniranim zemljištem i teškim uvjetima života u toj ruralnoj regiji.  Depopulacijom ruralnog prostora i nestajanjem tradicionalnih seoskih vrtova s jedne strane, kao i komercijalizacijom povrćarske proizvodnje, razvojem novih tehnologija, uvođenjem hibridnog sjemena introduciranih stranih sorti te postupnim gašenjem organizirane domaće proizvodnje sjemena povrća s druge strane, značajan dio hrvatskog vrijednog genfonda povrća je trajno izgubljen, a velikom dijelu to prijeti. Za razliku od drugog kulturnog i duhovnog nasljeđa koje ako se o njemu ne vodi sustavna briga, propada sporije, biološko nasljeđe brzo propada te jednom izgubljenu sortu ili eko populaciju nemoguće je rekonstruirati. Zbog tog su razloga brojne nacije razvijene društvene svijesti odavno formirale nacionalne banke biljnih gena u kojima se od trajnog nestajanja čuvaju najugroženije sorte i eko populacije biljnih vrsta (izvor: www.agroklub.hr, članak dr. Zdravka Matošana „Očuvanje i zaštita starih vrsta povrća“). Akcija Biljna banka Banovine poslužila bi kao odskočna daska i instrument osvještavanja važnosti čuvanja biološke raznolikosti, domaćih sorti sjemena i kamen temeljac banke sjemena koju bismo proširili na ostale gradove i općine Banovinske regije (Glina, Petrinja, Hrvatska Kostajnica, Topusko…). Akcija bi ujedno umrežila i povezala ustanove i ostale subjekte lokalne zajednice (škole, knjižnice, građane i mještane, poljoprivredne zadruge, udruge) tako da osnivanje banke u pojedinom gradu/općini postane zajednička djelatnost osmišljena i provedena u zajednici za zajednicu.

CILJEVI

Osvještavanje lokalne zajednice o važnosti prehrambenog suvereniteta, razvoj novih vještina, umrežavanje lokalne zajednice,  primjer dobre prakse u osnaživanju nacionalnog prehrambenog suvereniteta, poticanje volonterizma, zajedništva i solidarnosti.

PARTNERI I SURADNICI

Grad Glina, Djeca dječjeg vrtića Glina, učenici osnovne i srednje škole Glina, volonteri Crvenog križa Glina, Knjižnica Glina, Društvo za socijalnu ekologiju Zeleno Zlato, Reciklirano imanje Vukomerić (ZMAG), Udruga Lutum Glina.

Ova građanska akcija provedena je zahvaljujući financijskoj potpori Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva iz Pule u sklopu decentraliziranog modela financiranja Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 19. 9. 2017.

« Travanj 2024 »