Ovogodišnja je tema Likovnih susreta „Lukine crte“ – ugrožena drvena arhitektura usmjerena, ponajprije, na drvenu arhitekturu kao važan dio lokalne kulturne baštine i lokalnog identiteta. Unazad tridesetak godina svjedočili smo događanjima koji su nepovoljno djelovali, na širem prostoru Sisačko-moslavačke županije, na sve aspekte života, a u našem su kraju uvjetovali velik broj praznih i napuštenih građevina. Situacija je postala osobito teška nakon potresa 2020. kada su mnoge
građevine postale i opasne ruševine te su se problemi valorizacije i očuvanja kulturne baštine intenzivirali.
Uz nesebičnu pomoć i savjete dr. sc. Sanje Lončar, izv. prof., a sudjelujući u dijelu aktivnosti iz Projekta Endangered Wooden Architecture of Banovina/Banija, Pokuplje and Posavina Regions (Croatia, EU) Ugrožena drvena arhitektura Banovine/Banije, Pokuplja i Posavine, Društva Terra banalis saznali smo da je:
„… baština iznimno važna za prostorni i kulturni identitet prostora Banovine jer svjedoči o povijesti određenih zajednica i naselja, o različitim djelatnostima, ljudskim znanjima i umijećima te životnoj svakodnevici stanovnika.“ (Raz)otkrivanje nepoznate i zaboravljene Hrvatske, Sanja Lončar; Vijenac 701, siječanj 2021.
U želji da približimo učenicima specifičnosti drvenih kuća uputili smo se danas do Dolnjaka i Svračice. U razgovoru s našim domaćinima Josipom Kvakićem i Andrijom Čaraparom u Dolnjacima te bračnim parom Davidović u Svračici, doznali smo da selo više nije što je nekada bilo i da su ozbiljno zabrinuti za kontinuitet života u seoskom okruženju. No, unatoč trenutnom pesimizmu i teškim temama, drvene ljepotice vrlo brzo privukle su pozornost naših učenika koji su krenuli u obilazak terena i istraživanje.
Tijekom obilaska prikupili su informacije, snimali, fotografirali, a stvorene foto i video materijale iskoristit ćemo za izložbu radova i skoro predstavljanje na Danu škole.