POSJET HEROJSKOM GRADU VUKOVARU

˝NAVIK ON ŽIVI KI ZGINE POŠTENO˝

(F.K.Frankopan)

Učenici 2., 3. i 4. razreda opće gimnazije,  2. razreda usmjerenja ekonomist te 2. razreda usmjerenja prodavač 15. travnja 2016. godine, u okviru terenske nastave, po prvi su put posjetili herojski grad Vukovar. Posjet Vukovaru organizirala je profesorica povijesti i geografije Tatjana Šimundić, a ostvaren je prema Godišnjem planu i programu Škole te u suradnji sa Gradom Glinom i gradonačelnikom Stjepanom Kostanjevićem koji su osigurali potrebna financijska sredstva zbog čega im se od srca zahvaljujemo te se nadamo i budućim suradnjama. Cilj posjeta bio je upoznavanje kulturno-povijesnih bogatstava te geografske raznolikosti Vukovara s naglaskom na događanja tijekom Domovinskoga rata. U pratnji učenika bili su i njihovi razrednici, predmetni nastavnici, ravnateljica Škole, gradonačelnik Grada Gline, članovi Školskog odbora te izravni sudionici Domovinskoga rata koji su učenicima, na putu do Vukovara, svjedočili o osobnim iskustvima iz dana velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku.

Po dolasku u Vukovar, u Gradskom je poglavarstvu u svojem uredu prisutne primio gradonačelnik Grada Vukovara gospodin Ivan Penava, nakon čega je pozdravio prisutne i porazgovarao s učenicima. U pratnji vodiča, učenici su posjetili Mjesto sjećanja u Muzeju vukovarske bolnice u kojem je vjerno rekonstruiran život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja tijekom višemjesečne okupacije grada te Ratni muzej grada Vukovara u sklopu bivše vojarne 204. Vukovarske brigade. Nakon odmora, učenici su prošetali gradskom baroknom jezgrom te posjetili Spomen Križ na ušću rijeke Vuke u Dunav podignut za sve one koji su dali svoj život za slobodnu i neovisnu Hrvatsku. U nastavku obilaska Memorijalnih dijelova grada Vukovara, učenici su obišli Spomen dom i masovnu grobnicu Ovčara, mjesto na kojem su ubijene 263 osobe iz Vukovarske bolnice. Posjet gradu heroju zaokružen je posjetom najvećoj masovnoj grobnici u Europi nakon Drugog svjetskog rata; Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskoga rata. Ispred spomen-obilježja s vječnim plamenom prisutni su  zajedničkom molitvom odali počast svim žrtvama Vukovara i cijele Hrvatske.

˝Ne može se ne pomisliti kako su se osjećali

toga hladnog dana kasne jeseni 1991. godine

i jesu li znali da se sa tog puta neće vratiti.

Kome su uputili zadnju misao,

čije im je ime zamrlo na usnama?

Hvala im za hrabrost, za njihove živote,

hvala im za Vukovar i Hrvatsku.˝

Marija Margušić-Novosel, ravnateljica

Više slika u FOTO-GALERIJI

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 21. 4. 2016.