„Razvoj karijere“ – predavanje gđe Ane Herman

Na inicijativu g. Dražena Pejakovića, vijećnika Sisačko-moslavačke županije i člana našega Školskog odbora, školu je 13. svibnja 2016. posjetila gđa Ana Herman, uspješna i ugledna ekonomistica. Kroz susret s učenicima 2. i 4. razreda programa ekonomist ukratko je predstavila svoju karijeru poslovnog stratega i inovatora.

Uspon gđe Herman započeo je u tadašnjem divu farmaceutske industrije – zagrebačkoj Plivi, nastavio se u Farmlandu u djelatnosti agrara, a danas u tvrtci Farmeron d. o. o. sa suradnicima razvija aplikacije za upravljanje poslovanjima u agraru i farmerstvu, mahom za američko tržište. Prema vlastitim riječima, izborila se za idealan posao koji obavlja iz udobnosti vlastitoga doma.

Gostovanje gđe Herman bilo je puno više od klasičnog predavanja. Duhovita, neformalna i nekonvencionalnih promišljanja za  prosječnog menadžera odgovarala je na učenička pitanja, ispričala zanimljive crtice iz poslovnoga svijeta te izložila osebujan pogled na smisao ekonomije, nadahnut socijalnim naukom crkve.

Naglasila je da učenici i studenti uglavnom imaju parcijalan pogled na ekonomiju koju percipiraju samo iz pozicije poduzetnika i samo s ciljem stvaranja financijskog rezultata. Profit je pozitivan ishod ekonomskih aktivnosti, no nikako ne može biti njihov isključivi cilj. Ekonomija je cjeloviti društveni proces koji uključuje zajednicu, potrošače i gospodarske subjekte, a svrha mu je minimiziranje eksternalija, ostvarenje blagostanja i  održivi razvoj. Danas se, na žalost, na ljudske potencijale gleda isključivo kao na trošak, a ne kao na stvaratelje novih vrijednosti.

Učenicima je poručila da će tek kada zaborave nekorisne ili krivo postavljene stvari kojima su ih podučavali u školi i na fakultetu postati spremni za razvoj vlastite karijere. Uspješan ekonomist shvaća da su svi procesi u ekonomiji međusobno povezani, odnosno lica i naličja iste priče. Procese i efekte treba sagledati iz različitih kutova, polazeći od realnoga svijeta.

Gđa Herman s ponosom ističe svoje glinske korijene. Učenicima je rekla da vole svoj kraj i nastoje ostati u njemu, međusobno se podupirući. Potporom lokalnim poduzetnicima i trgovcima jačamo domaće tvrtke i  čuvamo radna mjesta.

Naslovljeno kao „Razvoj karijere“ predavanje Ane Herman pokazalo je da otvorenost i prihvaćanje novih izazova i koncepata pojedincu jedino omogućava razvoj vlastitih potencijala. A bez toga nema ni karijere!

Predavanje je medijski popratio g. Damir Brkić i njegov Glina Tube. Više o događaju, sudionicima i temama možete potražiti na poveznici https://www.youtube.com/watch?v=xIw3p7TGg6w

Aleksandra Pereković, prof.savjetnik

Više fotografija pogledajte u foto-galeriji

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 16. 5. 2016.