Večer matematike

Dana 1. prosinca 2016. u 18 sati u prostoru Srednje škole Glina održana je večer matematike pod pokroviteljstvom Hrvatskog matematičkog društva.

Večer je počela okupljanjem u učionici matematike prigodnim dočekom žirija. Prisustvovalo je pet prethodno prijavljenih timova po troje učenika iz prva tri gimnazijska razreda. Osim mladih matematičara, večeri matematike je prisustvovala i učenica koja je za zadatak imala sve zabilježiti fotoaparatom.

Učenici su osmislili kreativna imena timova pod kojima su se natjecali. Nakon uvoda u temu večeri, učenici su počeli rješavati svoje zadatke koje su prihvatili s entuzijazmom. Bilo je pet tipova zadataka koji su osim matematičkih sposobnosti iziskivali i kreativnost učenika.

Prvi zadatak je bila mozgalica koja je uključivala zbrajanje. Drugi zadatak je uključivao poznavanje kemije, miješanje otopina određenih koncentracija. Treći zadatak je bio usmeno ispitivanje računanja trećeg korijena koje su učenici sami morali shvatiti iz ponuđenog teksta. Četvrti zadatak je od učenika tražio spretnost i umijeće šivanja prema šablonama. Posljednji zadatak je bio najzahtjevniji. Učenici su morali riješiti zadatak riječima i rješenje toga zadatka prikazati u obliku igrokaza. Zadatci su bili rješavani između 18:00 i 20:00 sati.

Žiri u sastavu: profesorice matematike Renata Jasmina Stepanec i Suzana Vujičić i profesorica hrvatskog jezika Ljerka Iharoš, imao je težak zadatak. Između odličnih radova morali su izabrati onaj koji se ipak po nečemu istaknuo. Svaki učenik je dobio prigodnu nagradu, no oni najbolji su imali čast birati prvi.

Iako nisu svi učenici-sudionici odlični matematičari, iskazali su veliko zanimanje i trud i na kraju večeri su svi zadovoljni otišli svojim domovima sa sasvim novim pogledom na matematiku.

Maja Dražić, Dominik Karaula i Robert Đaković, 3.a

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 2. 12. 2016.