Stručni posjet - MUZEJ GRADA ZAGREBA

U četvrtak  25. 03. 2010. organiziran je stručni posjet za učenike 1.c, 2.c, i 3.c te 1.d i 2d Muzeju grada Zagreba te Gornjem gradu/Gradecu.

Posjet je zamišljen s nakanom da učenici bolje upoznaju kulturno-povijesnu jezgru Zagreba. Stigavši u Zagreb, iskrcali smo se na Kaptolu  te smo se pješice uputili  preko tržnice Dolac put Ulice Krvavi most do  Kamenitih vrata, Opatičke ulice i Muzeja grada Zagreba.

Stalni je postav  Muzeja koncipiran na temelju predmeta koje Muzej posjeduje. Povezujući predmete s njihovim nekadašnjim vremenskim okvirom, naglašen je moderni pristup u kreiranju i vizualizaciji društvenih zbivanja u gradu. Raznovrsnost tema i predmeta, od rijetkih do običnih, svakodnevnih, uporabnih, od umjetničkih do popularnih daje posebnu draž Muzeju koji određenim tematskim slijedom uvodi posjetitelja u zanimljivosti iz bogatoga života Zagreba .

Osobitu pozornost kod učenika izazvale su zbirke svakodnevnih predmeta ili radionica( od brijačnice, frizerskog salona do vrlo vrijedne zbirke muzičkih kutije ili zbirke ambalaže poznatih proizvoda).

Nakon posjeta Muzeju u šetnji Gornjim gradom učenici su obišli Markov trg, vidjeli su zgradu Hrvatskog sabora, zgradu Hrvatske vlade, obišli smo Trg sv. Katarine i kulu Lotršćak. Nakon dogovorene pauze i okupljanja na  Trgu Bana Jelačića uputili smo se jednim dijelom Lenucije potkove (učenici su usvojili pojam u Muzeju i saznali da se radi o urbanističkom rješenju  Donjeg grada  kojim su  objedinjene najznačajnije građevine kulturno-povijesne  zgrade  Zagreba, ali i Hrvatske) preko  Zrinjevca, HAZU-a, Umjetničkog  paviljona do Tomislavovog  trga  i pothodnika Importanne.

Stručni posjet učenika bio je vrlo učinkovit jer su učenici upoznajući postav Muzeja u šetnji gradom prikupljene informacije pretvarali u konkretne činjenice.

Ana Rizmaul, prof.mentor

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 26. 3. 2010.