Europsko statističko natjecanje (ESC)

3 EKIPE SŠ GLINA U 2. KRUGU STATISTIČKE OLIMPIJADE
Mentor: Renata Jasmina Stepanec, prof.
U drugi krug natjecanja plasirale su se sljedeće ekipe:
Kategorija B; 1. i 2. razred:
Ekipa PELIKAN, 2 .a: Ivan Novosel, Teo Vučičević i Lovro Zagorac
Kategorija A; 3. i 4. razred:
Ekipa AGK, 3. a: Dominik Cestarić, Marta Ponder i Marin Šantek
Ekipa VOGVNNŽP, 3. a: Nika Krizmanić i Ivana Kuljanac

U drugi krug natjecanja prošlo je 136 ekipa, a naša B ekipa za sada drži 8 mjesto sa 91 bodom i za vodećim učenicima XV. gimnazije Zagreb, koji su osvojili maksimalnih 100 bodova, zaostaje 9 bodova.
    Prvi krug natjecanja održavao se od 14. do 28. siječnja 2019., a učenici su rješavali TRI ispita: ispit iz općeg znanja, ispit iz korištenja izvora službenih statističkih podataka te ispit iz razumijevanja statističkog teksta.
     Drugi krug natjecanja održava se od 5. do 26. veljače 2019., a učenici će analizirati podatke statističkih istraživanja. Proglašenje pobjedničkih ekipa je 29. ožujka 2019., a najbolje ekipe predstavljat će Hrvatsku u europskoj fazi natjecanja.

Što je STATISTIČKA OLIMPIJADA?

Državni zavod za statistiku i ove školske godine nastavlja s organizacijom Europskoga statističkog natjecanja (ESC) namijenjenoga srednjoškolcima radi promicanja statističke pismenosti. Prvotni je cilj potaknuti znatiželju i interes srednjoškolaca i nastavnika za statistiku i pokazati kolike su mogućnosti stvarne primjene stečenoga statističkog znanja. U natjecanju se testira snalažljivost učenika pri pretraživanju raspoloživih statističkih podataka te njihovo stvarno razumijevanje. Provjerava se koliko su učenici upoznati sa statističkim pojmovima i izračunima te zastupljenost statistike u srednjim školama, ponajprije u nastavnom predmetu matematika. Nastavnicima se pružaju ideje kako statističke podatke uključiti u svakodnevan rad te kako mogu na jednostavan i zanimljiv način na primjerima iz stvarnog života objasniti složene statističke pojmove. Osim toga, cilj je Statističke olimpijade poticanje timskog rada i suradnje u ostvarivanju zajedničkih ciljeva na putu prema uspjehu.

Čestitke učenicima i mentorici i puno uspjeha u 2. krugu natjecanja.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 5. 2. 2019.