Stručna praksa 2.e razreda - Zadar - travanj 2019.

U tjednu prije početka proljetnih praznika, od 8. do 12. travnja, učenici 2.e razreda (drvodjeljski tehničari dizajneri) boravili su u Zadru zbog obavljanja stručne prakse u Strukovnoj školi Vice Vlatkovića, a pratile su ih razrednica Martina Grbeša i nastavnica stručnih predmeta Ana Kozlović.

Učenike i nastavnice dočekao je ravnatelj Tihomir Tomčić te im zaželio ugodan boravak u gradu Zadru i njihovoj Strukovnoj školi Vice Vlatkovića koja je najopremljenija škola u Hrvatskoj (CNC strojevi, bespilotne letjelice, karting vozila, 3D printeri, električni automobili, punionica električnih vozila, vjetrenjače…) te koja predstavlja centar kompetentnosti u obradi drva, automehatronici, elektrotehnici i obnovljivim izvorima energije.

U vrhunski opremljenoj radionici, naši su učenici upoznali strojeve za obradu drva i pločastih materijala na kojima su potom samostalno radili. Odrađene su vježbe izrade spoja dvaju elemenata od jelovine u kojima su primijenili svladano znanje iz teorije predmeta Konstrukcije. Na računalu su odradili vježbu pripreme izrade spojeva na pločama iverala (iverice obložene melaminskom folijom) u programu TwinCam pomoću kojega se zadane operacije izvode na CNC stroju (stroju za obradu drva i pločastih materijala koji pomoću računalnoga softvera izvodi niz operacija – rezanje, bušenje, glodanje i oblikovanje). Nakon pripreme u programu, izveli su zadatak i na CNC stroju te su potom elemente spojili u proizvod (ladičar).

Prilikom izvođenja vježbi, koristili su razne vrste drvnih ploča i spojeva, a upoznali su i rad u programu KitchenDraw koji je temeljen na projektiranju kuhinja i kupaoničkih elemenata te koji sadrži gotove primjere različitih modela ormarića pomoću kojih je moguće vrlo brzo nacrtati 3D prikaz namještaja u prostoru. Učenici su tijekom četiri dana prakse upoznali sveobuhvatni proces rada u drvodjeljskoj struci. Osim obavljanja praktične nastave, svladavanja računalnih programa i redovne nastave, posjetili su i zadarsku stolariju s obiteljskom tradicijom „Krekić Avangard“ u kojoj su upoznali cijeli proizvodni proces unutarnje stolarije – od sirovine do gotovoga proizvoda.

Tvrtka Krekić, koristeći suvremene tehnologije, na moderan način pristupa proizvodnji i tržištu te je svojom tradicijom i prepoznatljivošću postala brend koji jamči kvalitetu. Bave se proizvodnjom namještaja, opremanjem i uređenjem interijera krenuvši od dizajna, preko pripreme za proizvodnju u radionici do montaže u prostoru – proces je to koji se dijeli na više radnih segmenata: riječ je o komunikaciji s kupcem, izradi idejnog rješenja i ponude, razrade projekta i pripreme za izradu te izradi u radionici i potom montaži. Koriste sve materijale – od masivnog drva do različitih drvnih ploča poput iverala, MDF i furnirskih ploča koje, prema zahtjevu, oblažu i furnirima. U lakirnici lakiraju proizvode od MDF ploča, a na zahtjev i furnirane elemente, kao i proizvode od masivnog drva. Izvode se ravni ili zaobljeni elementi s različitim profiliranim dijelovima ovisno o dizajnu i zahtjevima kupca ili projektanta. Zanimljivo je izdvojiti da se bave i izradom interijera brodova. S obzirom na vlastite mogućnosti i afinitete, drvodjeljski tehničar dizajner može raditi na bilo kojemu od navedenih radnih mjesta – u dizajnu, prodaji, projektiranju i razradi za radioničku pripremu, na strojevima ili u montiranju proizvoda.

Osim što su svakodnevno odrađivali stručnu praksu u Strukovnoj školi Vice Vlatkovića u Zadru (od 8. do 12. travnja 2019.), učenici 2.e razreda s razrednicom Martinom Grbešom i nastavnicom Anom Kozlović također su kvalitetno provodili i slobodno vrijeme.

Odrađivali su večernju nastavu hrvatskoga jezika u ugodnoj atmosferi, istraživali su grad Zadar, posjetili su Biograd na Moru, Vransko jezero i Pakoštane, naučili štošta o gradovima Zadarske županije, razgledali stalni postav Arheološkoga muzeja u Zadru (prapovijest, antika, srednji vijek), posjetili izložbu Art dizajn u prostoru crkve svetoga Dominika, šetali Kalelargom, posjetili unutrašnjost crkve svetoga Donata, slušali Morske orgulje, bili dio Pozdrava Suncu, provodili vrijeme u kupovini te što je najvažnije - provodili su vrijeme u zajedništvu, smijehu i dobrom raspoloženju.

Više fotografija pogledajte u foto-galeriji.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 15. 4. 2019.