“3. Hod za obrazovanje djece”, 2. lipnja 2019.

OBRAZOVANJE JE PRAVO SVAKOG DJETETA

U sklopu UNICEF-ovog projekta "Škole za Afriku", Srednja škola Glina razvila je aktivnost "Hod za obrazovanje djece" s ciljem stvaranja uvjeta za školovanje djece kojima je zbog siromaštva uskraćeno pravo na obrazovanje te ukazivanje na važnost obrazovanja. Ove godine organizaciji se priključila i Osnovna škola Glina.

Odlazak u školu. Druženje. Radost. Prava su to svakog djeteta.
Ipak, više od 38 milijuna djece u Africi još uvijek ne ide u školu.
Što se prikupljenim sredstvima može osigurati?
250 kn: godišnja školarina (knjige, bilježnice, materijal, uniforma i trošak poučavanja)
25 000kn izgradnja cijelog edukacijskog centra

Određenom broju djece i u našim školama, zbog slabijeg imovinskog stanja, uskraćen je odlazak na školske izlete i ekskurzije te terenske nastave, a uključivanjem prvenstveno učenika i nastavnika, a onda i šire lokalne zajednice, jedan je od ciljeva upravo razvijanje svijesti o važnosti obrazovanja i stvaranje jednakih uvjeta za sve.

I ove se godine svojim aktivnostima uključila i šira lokalna zajednica:

Grad Glina, Gradsko društvo Crvenog križa Glina, ŠNK „Banovac“, Mažoretkinje Glinske banice, Dobrovoljno vatrogasno društvo Glina, Komunalac Glina, Zavičajni klub Marinbrod, Promes Cvanciger, TPO Žinić, Gavranović, Pekara Martinaj, Proni Centar za socijalno podučavanje.

Od ranog su jutra učenici i nastavnici na glinskom Korzu prikupljali dobrovoljne priloge prodajom kolača i rukotvorina, a u pratnji ravnateljica posjetio ih je i gradonačelnik. Hod je službeno krenuo u 10.00 sati ispred Srednje škole Glina, a nakon hoda gradskim ulicama i kratkog odmora na jezeru „Bajer“, svi sudionici okupili su se na ŠRC-u Banovac gdje je dio učenika, nastavnika i roditelja pripremao za ručak roštilj i lovački gulaš. Nakon ručka, održane su sportske aktivnosti na travi; nogomet i odbojka, a gospođa Milana Lisac osigurala je zorb lopte u kojima su svoje sposobnosti igranja nogometa okušali i djeca i odrasli. U završnom dijelu dana, održan je turnir u belotu.

Kako događanje, osim humanitarnog ima i sportski karakter, dragi gosti bili su gospodin Branko Šubić i gospodin Drago Miličić koji su s okupljenima podijelili svoja iskustva.

Gospodin Šubić od svoje je desete godine vezan uz sport, član je Hrvačkog kluba Gavrilović, nogometni je sudac, član Hrvatskog pikado saveza, izbornik reprezentacije s kojom je bio prvak Europe, a 2007. godine dobio je nagradu za životno djelo za iznimna sportska dostignuća i trajni rad na razvijanju i promicanju pikado sporta. Od 2015. godine počinje trenirati hodanje na daljinu, a 2016. kreće s velikim projektom „Hodom za hrvatske branitelje“. 2017. je hodao od Vukovara do Petrinje, a ove godine se sprema za veliki hod 5. kolovoza od Knina do Petrinje.

Gospodin Drago Miličić u svojim je sportskim pothvatima proputovao cijeli svijet. Prvi je Hrvat koji je bio sudionik Svjetskog prvenstva u supermaratonu na 100 km, pobjednik utrke na 24 sata Euro Cupu u kojoj je za 24 sata istrčao 205 km, član je stožera Hrvatske ultraške reprezentacije koja je prošle godine osvojila ekipno treće mjesto na Svjetskom prvenstvu na 100km, licencirani trener u HAS-u, osvajač srebrne medalje na Svjetskom prvenstvu za policajce u hrvanju i pripadnik specijalne policije punih 20 godina.

Nakon obraćanja gostiju podijeljene su zahvalnice učenicima maturantima koji su 2017. inicirali 1. Hod za obrazovanje djece ostavivši ga ostalim učenicima u svojevrsno naslijeđe te svima koji su na bilo koji način pridonijeli ostvarenju projekta.

Hvala svima na odazivu i humanom i humanitarnom djelovanju.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 5. 6. 2019.