"CROSS WORK - partnerstvo obrazovanja za globalno građanstvo"

Srednja škola Glina u projektu švicarsko-hrvatskoga programa suradnje "CROSS WORK - partnerstvo obrazovanja za globalno građanstvo"

U sklopu projekta udruge IKS, šestero učenika 2. razreda opće gimnazije: Mateja Jurković, Fran Kovačević, Chiara Mejašić, Ivan Novosel, Lovro Zagorac i Magdalena Žugaj, u pratnji razrednice Ljerke Iharoš, od od 7. do 20. srpnja 2019. boravit će u ljetnom kampu u Pestalozzi selu u mjestu Trogen u Švicarskoj. U ljetnom kampu boravit će još 162 učenika iz 9 europskih zemalja o kojima će brinuti 27 supervizora koji su zaduženi oko organizacije svakodnevnoga rasporeda. Ovo je prvi put da u ovakvim aktivnostima sudjeluju i mladi iz Hrvatske, a kriteriji za odabir učenika bili su starosna dob te odlično poznavanje engleskoga jezika.

Za dvotjednog boravka učenici će prisustvovati radionicama i tečajevima koje će se održavati u prijepodnevnim i poslijepodnevnim satima, u večernjim je satima u Klubu mladih organizirano druženje, a na jednom od izleta posjetit će i grad Zurich.

Bit će smješteni u mješovitim kućama, a dvotjednim suživotom u multikulturalnom okruženju imat će priliku usavršiti engleski jezik u govornoj i pisanoj komunikaciji te upoznati kulturu pripadnika drugih nacionalnosti.

Boravak u kampu temelji se na holističkom pristupu obrazovanju prema kojem je obrazovanje jedinstveni individualizirani proces razvoja pojedinca, a istodobno i proces izgradnje odnosa između pojedinaca, skupina i naroda.

Učenici će tijekom dva tjedna imati priliku saznati više o interkulturalnoj edukaciji, dječjim pravima, nenasilnoj komunikaciji, ljudskom dostojanstvu, nediskriminaciji putem stavljanja u uloge drugih, slobodi mišljenja i izražavanja, poštivanju tuđih mišljenja, građanskoj hrabrosti i sličnim temama koje će ih osnažiti da postanu aktivni članovi našeg društva. Zadatak je svake zemlje predstaviti se kao grupa “ Group presentation” interaktivnim uključivanjem publike iz drugih zemalja, a imat će priliku predstaviti i neke svoje talente i vještine.

Ciljevi kampa su suradnjom, raspravama, simulacijskim vježbama, preuzimanjem inicijative i ostalim metodama poboljšanje međusobnih odnosa, interakcije i komunikacije, razvijanje socijalnih vještina jer je međuljudski odnos plodno tlo za rast i razvoj ličnosti, a samo integrirani pojedinac svojim radom i životom doprinosi etičko-kulturnom, znanstveno-tehnološkom i gospodarsko-socijalnom napretku zajednice i društva u cjelini.

Našim učenicima i njihovoj razrednici želimo sretan put, mnogo novih saznanja i prijateljstava te sretan povratak.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 8. 7. 2019.