„Škola za život“ - ŠKOLA – UČENIK – RODITELJ

„Škola za život“ u ponedjeljak 9. rujna 2019. ulazi u našu školu
ŠKOLA – UČENIK – RODITELJ: ako izostavimo samo jedan vrh trokuta, stranice se urušavaju, a kutovi lome.

Prošle školske godine u 74 osnovne i srednje škole provedena je eksperimentalna faza kurikularne reforme Škola za život, a od ponedjeljka, prvoga dana nastavne godine, prva faza cjelovite kurikularne reforme ulazi u prve razrede. U srednjoškolskom obrazovanju, ove su školske godine njome obuhvaćeni svi predmeti gimnazijskih programa te Hrvatski jezik, Engleski jezik, Njemački jezik i Matematika razine 4.2, odnosno strukovne škole u četverogodišnjem i petogodišnjem trajanju. Reforma u ostalim općim i strukovnim predmetima strukovnih škola provodit će se postupno, kako će se izrađivati i donositi preostali kurikulumi.

A što bi nam reforma trebala donijeti?

Ciljevi reforme su: razvoj kompetencija potrebnih u 21. stoljeću, jednake prilike za sve učenike i cjeloviti razvoj učenika. Kurikulumi se temelje na ishodima učenja, uvode se nove metode u poučavanju i vrednovanju učenika tako da se veći naglasak stavlja na rješavanje problema i kritičko mišljenje te poticanje kreativnosti i inovativnosti s ciljem razvoja samostalnosti i spremnosti na cjeloživotno učenje.

U cjelovitu kurikularnu reformu u ovoj su fazi uključeni učenici prvih razreda OPĆE GIMNAZIJE, EKONOMISTI I DRVODJELJSKI TEHNIČARI DIZAJNERI prema spomenutim kriterijima. Četvrti smjer u našoj školi su ELEKTROINSTALATERI, trogodišnje deficitarno zanimanje za koje je od ove školske godine pa do konca njihovog obrazovanja Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta osiguralo godišnje stipendije u iznosu od 18.000,00 kuna. Stopostotno povećanje stipendija uvedeno je s ciljem motiviranja učenika na upisivanje obrtničkih zanimanja te promoviranje i davanje važnosti školovanju za tržište rada.

Plakat dobrodošlice inspiriran Školom za život izradili su razrednici prvih razreda. U polja „školice“, poznate dječje igre, a ujedno i loga reforme, upisana su imena i prezimena 67 učenika te razrednika prvih razreda, a sove simboliziraju nepresušiv izvor mudrosti, jasnoće i brzine misli, intuicije i inteligencije. Iako živimo u digitalnom dobu, i iako i novi udžbenici obiluju digitalnim sadržajima, nikada ne smijemo zanemariti najznačajnije sredstvo u obrazovanju mladog čovjeka, a to je – knjiga, kao i moć koju mu ona daje i pruža.

Učenicima prvih razreda te svim ostalim učenicima, njihovim roditeljima i obiteljima, nastavnicima, stručnim suradnicima i ostalim djelatnicima škole, članovima Školskog odbora i Vijeća roditelja kao i svim našim dugogodišnjim suradnicima i partnerima, želim sretnu, uspješnu te zadovoljstvom i zajedničkim uspjesima ispunjenu novu 2019./2020. školsku godinu.

U ponedjeljak, 9. rujna 2019., točno u 8:00 sati, zazvonit će prvo zvono ove školske godine. Vidimo se ispred vaše i naše Srednje škole Glina!

Ravnateljica Marija Margušić-Novosel

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 6. 9. 2019.