RUŽIČASTI LISTOPAD U GLINI – MAMA, BUDI ZDRAVA!

Brini o sebi, misli na sebe, budi sebi bitna jer si meni bitna i jer si meni potrebna!

Niste ni svjesni koliko vaš glas može biti jak i moćan!“, rekla je tajnica udruge Sve za nju, gospođa Ljiljana Vukota, koja se, uz dr. Sanju Štingl – Vlašić, ovogodišnju ambasadoricu i inicijatoricu projekta, obratila učenicama i učenicima održavši edukaciju o samopregledu dojki. Svi koji su to htjeli, mogli su na modelu dojki napipati kvržicu, a doktorica Štingl-Vlašić naglasila je nužnost redovitih kontrola napomenuvši kako je njezina ginekološka ambulanta te specijalistička pomoć svakodnevno dostupna.

A pripreme za jutro Ružičastog listopada u Srednjoj školi Glina započele su još prije nekoliko dana izradom mota akcije te plakata u školskoj knjižnici za što su zaslužni učenici elektroinstalateri, knjižničarka Tatjana Vrbanac Kezele te profesor Branislav Kerošević. Učionicu su za predavanje pripremili učenici drvodjeljski tehničari dizajneri s razrednicom Martinom Grbeša, a gimnazijalci nisu štedjeli pluća prilikom puhanja simboličnih ružičastih balona. Tijekom velikog odmora učenici su se zasladili ružičastim muffinima koje su u nedjeljno poslijepodne ispekle prof. Ljerka Iharoš i Bosiljka Šimić, računovotkinja Iva Pereković i članica Školskog odbora Irena Crnković te ravnateljica Marija Margušić-Novosel, a točno u 9.30 počela je akcija Mama, budi zdrava zajedničkom fotografijom ispred škole. Da bi svi sudionici snažno odaslali poruku, pomoglo je Gradsko komunalno poduzeće ustupivši svoju korpu i pomoć u ljudstvu. A kakve veze u cijeloj priči imaju bicikli?

Aktivnosti vezane uz Ružičasti listopad u školi, započele su 7. listopada zajedničkom fotografijom djelatnika, čime je simbolično obilježen Nacionalni dan borbe protiv raka dojke, nastavile se uključivanjem učenika koji jedinstvenu poruku prenose svojim majkama, tetama, sestrama, bakama, susjedama…sami sebi, kako je briga za zdravlje nužnost te kako se znanjem i informiranošću također potrebno boriti protiv raka, a akcija će završiti u subotu 19. listopada 2019. hvalevrijednom 1. Biciklijadom pod geslom: Pedalu okreni i Glinu pokreni u organizaciji Gradskog društva Crvenog križa Glina namijenjenoj svim oboljelim ženama s područja Gline. I to je odgovor na pitanje odakle bicikli u školskoj priči.

Danas su odrasli biciklima formirali vrpcu, a učenici svojim tijelima dva kruga koja simboliziraju upravo kotače bicikla koji ih pokreću. Na taj način odaslali su poruku o nužnosti kretanja i zdravog načina života te o važnosti brige za svoje zdravlje.

POKRENUTI SE - bilo kojim oblikom kretanja
POKRENUTI SE – brigom za vlastito zdravlje

Svakoj je majci najbitnije da njezino dijete bude zdravo. Istu poruku učenici Srednje škole Glina uputili su svojim majkama: MAMA, BUDI ZDRAVA!

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 15. 10. 2019.