Dani europske kulturne baštine 2019

24. listopada 2019.

Dani europske kulturne baštine obilježeni su i ove školske godine u našoj školi, kao nastavak aktivnosti unutar projekta „Vode i mlinovi Zrinske gore“. Organizator aktivnosti je Društvo Terra banalis u suradnji sa Srednjom školom Glina te Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu (Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju).

O kulturnoj baštini govorili su nam doc. dr. sc. Sanja Lončar s Filozofskog fakulteta u Zagrebu i konzervator Dušan Strgar iz Konzervatorskog odjela Novo Mesto Instituta za zaštitu kulturne baštine Slovenije.

Predavanje je bilo javno s posebnim naglaskom za učenike 1. razreda gimnazije koji su od ove godine uključeni u Školu za život. Posebnu novost unutar novog kurikuluma donose nam Kurikulumi međupredmetnih tema kojima se ostvaruju međusobna povezivanja odgojno-obrazovnih područja i nastavih tema u ovom slučaju u okviru predmeta Likovne umjetnosti i Povijesti. Profesorice Tatjana Šimundić i Ana Rizmaul osmislile su događanja kojima će nastaviti rad s učenicima tijekom ove školske godine.

Učenicima je istaknuta važnost prepoznavanja vrijednosti kulturne baštine u ulozi oblikovanja identiteta i njezinog očuvanja na lokalnom i nacionalnom nivou.

Poseban naglasak je stavljen na ulogu humanističkih znanosti, posebno etnologije i kulturne antropologije, u istraživanju i očuvanju lokalne kulturne baštine. Predstavljeni su projekti Društva Terra banalis u kojima se kroz suradnju akademske zajednice, srednjih škola, lokalnih stanovnika i lokalne samouprave istražuje i popularizira kulturna baština Banovine.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 25. 10. 2019.