preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Vijesti

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

       18. studenoga 1991., nakon 87 dana pakla, grad na Dunavu podnio je najveću žrtvu. Jugoslavenska narodna armija potpomognuta srpskim paravojnim postrojbama, ušla je u grad na Dunavu. Kao i svake godine, kratkim smo se programom zahvalili svima onima koji su dali svoje živote. Nakon jedne od najpoznatijih pjesama o gradu heroju - Stoji grad, Valentina Modronja pročitala je pjesmu djevojčice u plavom kaputiću Željke Mitrović Jović - Tišina i samoća, a ravnateljica se osvrnula na položaj djece u ratnom Vukovaru te simbolici Vukovara danas.


20.11.1989. donesena je Konvencija o pravima djeteta. Jedanaesti članak propisuje: Djeca izbjeglice i djeca - žrtve rata imaju pravo na posebnu zaštitu. Za dva dana, naglasila je ravnateljica, obilježava se 30 godina od donošenja najznačajnijeg dokumenta o provedbi dječjih prava, a samo dvije godine od njezina donošenja, vukovarska su djeca na vlastitoj koži osjetila kršenje prava koje im pripada.

U Vukovaru je poginulo 86 djece. To je gotovo pola naše škole. Najmlađa vukovarska žrtva bila je šestomjesečna beba Ivan Kljajić koji je umro na očevim rukama od posljedica ranjavanja gelerom, a najmlađa žrtva pokolja na Ovčari Igor Kačić, koji je s majkom izašao iz vukovarske bolnice u kolonu, ali je iz nje izdvojen kao ratni zločinac. U Vukovaru je 858 djece ostalo bez jednog ili oba roditelja, a najmlađa je žrtva silovanja imala 6 godina, koliko i Željka Mitrović - djevojčica u plavom kaputiću, kojoj su pred očima ubili branitelja kojega je smatrala svojim izbaviteljem iz vukovarskog pakla.

I zato, nastavila je ravnateljica, Vukovar nije samo grad. Vukovar nije prošlost. Vukovar nije samo sjećanje. Vukovar ne smije biti samo sjećanje. Vukovar je i Škabrnja, i Knin, i Glina, i Topusko, i Petrinja, i sve i jedno selo i grad koje je podnijelo žrtvu. Zbog svih branitelja i civila, zbog sve djece koja nisu dobila priliku živjeti, rasti, imati prve ljubavi, osnovati obitelji... Vukovar moramo osjećati uvijek. Ovdje. Duboko u njedrima. Jer, da bismo bili ovdje, da biste vi imali djetinjstvo i sve ono što je djeci Vukovara oduzeto, jedna je mladost vaših godina iz školskih klupa stala u obranu stijega, iz tenisica uskočila u časnu uniformu hrvatskog vojnika. Jednoj je mladosti oduzeto nepovratno mnogo. Radi nas, radi vas - naše djece, radi vaše djece i djece vaše djece. I na tome im, dok nas bude, moramo i hoćemo zahvaljivati.

Nakon programa, predstavnici razreda zapalili su svijeće ispred škole te se pridružili zajedničkoj koloni koja je ove godine krenula ispred Osnovne škole Glina kako bi svi zajedno paljenjem svijeća u Vukovarskoj ulici odali počast gradu heroju, ali i svim gradovima, mjestima i selima stradalima u Domovinskom ratu i svim žrtvama.

Neka im je vječna hvala i slava.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 18. 11. 2019.

RAČUN ZA DONACIJE

 

    

 

 

 

NATJECANJA 2022./2023.

 

(P) ostanimo financijski i digitalno pismeni


 


Erasmus +


e-dnevnik

                               

                                                                   


Oglasna ploča

Državna matura

 


Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 9. 2010.

Ukupno: 697740

Korisni linkovi
Dnevni tisak


Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


Tražilica

Forum




preskoči na navigaciju