Dejan Nemčić

Hakuna Matata - proživi svaki trenutak

Profesor geografije Dejan Nemčić, u srijedu 5. veljače 2020. za osnovnoškolce i srednjoškolce održao je poučno predavanje na kojem je predstavio svoja dva projekta.

"Uživo sa 7 kontinenata", projekt je u kojem je svjetske gradove, uz pomoć iseljenih Hrvata, doveo putem Skype-a u učionicu. Na taj način učenici postaju svjetski putnici te upoznaju kulture i običaje naroda različitih kultura. No, nakon što su istražili svih 7 kontinenata, tu nije bio kraj. Povodom obljetnice prvog odlaska čovjeka u svemir, uz pomoć svemirske organizacije Space for humanity, 8. kontinent, odnosno svemir, doveo je u razred putem direktnog javljanja sa svemirske letjelice. Njegova velika ljubav je i Afrika koja je upravo bila glavna tema predavanja.

Učenici OŠ Glina sa svojim su učiteljicama program započeli plesnom koreografijom kojom su se predstavili na prošlogodišnjem Riječkom karnevalu.

Suradnju s profesorom Nemčićem ravnateljica je dogovorila na konferenciji "Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska", održanoj na Zagrebačkom velesajmu, a na inicijativu prof. Bosiljke Šimić. Profesor, osim u hrvatskim školama, predavanja drži i SAD-u, a zbog ljubavi prema učenicima i obrazovanju, često se događa da i polovicu svoje plaće odvaja upravo za njihove zajedničke projekte. Tako, unazad nekoliko godina, tijekom godišnjeg odmora odlazi u Afriku u kojoj volontira, djecu proučava geografiji, ali i ostalim predmetima. Organizirao je i skupljanje financijskih sredstava za kupovinu školskog pribora i lijeka protiv malarije za što mu je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović 2016. godine uručila nagradu Ponos Hrvatske.

Profesor je učenicima ukazao i na činjenicu kako svakih nekoliko sekundi u Africi od malarije umire dijete, a cjepivo kojim se može spasiti život stoji koliko i jedna kava, odnosno pet kuna, kako afrička djeca pješače do pitke vode i po dvadeset kilometara, a mi je prolijevamo, kako glavninu prehrane čini brašno pomiješano s vodom, a mi se razbacujemo hranom, kako su sirotišta prepuna novorođenčadi koja spavaju na hladnim podovima, a mi ne cijenimo toplinu doma i podršku svojih obitelji.

Profesor se na kraju predavanja osvrnuo na moto "proživi svaki trenutak" i ukazao kako život trebamo proživjeti sa smislom i svrhom, kako trebamo cijeniti to što imamo, i kako, bez obzira na to živimo li u glavnom gradu ili malenoj sredini poput Gline, svatko od nas može dati sve od sebe da bi svijet bio bolje mjesto te kako je upravo zadaća mladih pokretanje toga svijeta nabolje, a ne očekivanje da to učini netko drugi za njih. A po tom pitanju učenici, nastavnici i škola mogu učiniti velike stvari. Hvala profesoru Nemčiću na riječima i podijeljenim iskustvima te i ovoga puta Gradskoj knjižnici i čitaonici Glina na svesrdnoj pomoći oko organizacije i realizacije ovog susreta. Hvala i OŠ Glina na uključivanju u ovaj projekt. Vjerujemo da je njegov prvi dolazak u Glinu početak jedne nove suradnje s našim školama. Naš život i ovaj komadić našeg svijeta zajedno možemo učiniti boljim mjestom.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 7. 2. 2020.