„Sudjelujem, aktiviram, kreiram u školi i zajednici"

U petak, 11. prosinca 2020. godine održana je završna konferencija projekta „Sudjelujem, aktiviram, kreiram u školi i zajednici“ koji Mreža mladih Hrvatske provodi u partnerstvu sa Strukovnom školom Sisak i udrugom IKS iz Petrinje. Cilj projekta bio je osnaživanje mladih iz Strukovne škole Sisak za aktivno građanstvo te kvalitetniju i demokratsku uključenost u svoju školu i zajednicu. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Na konferenciji je predstavljen projekt, njegovi ciljevi i aktivnosti od strane voditeljice projekta Jovane Kepčija Pavlović te od strane učenika koji su sudjelovali na samim aktivnostima.

Nakon predstavljanja projekta održane su dvije panel rasprave:

• Panel rasprava o važnosti funkcioniranja vijeća učenika unutar škola na kojoj su sudjelovali pomoćnik ministra znanosti i obrazovanja prof. Momir Karin, državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade dr. med. Željka Josić, pedagoginja Srednje škole Glina Josipa Klarić te učenici ispred vijeća učenika Strukovne škole Sisak, Nika Šimić i Christina Orlić. Na panel raspravi pričalo se o vijećima učenika i zašto je vijeće učenika važno za samu školu; dotakli smo se rada vijeća učenika za vrijeme COVID 19 pandemije gdje smo mogli čuti na koji način su se škole snalazile u održavanju sastanaka kao i kako se odvijala komunikacija među učenicima. Zaključak ove panel rasprave bio je kako je važno kontinuirano raditi na osnaživanju vijeća učenika da bi se njihov glas još glasnije čuo, jer škola postoji upravo zbog njih.
  • Panel rasprava o aktivizmu mladih unutar lokalnih zajednica na kojoj su sudjelovali Daniel Pavlić ispred udruga KAS Sisak i EKS Hrvatska Kostajnica, Iva Toš ispred Dnevnog centra slijepih Sisak te učenici Gabrijela Budimir i Filip Jelić. Cilj ove panel rasprave bio je približiti volontiranje učenicima, predstaviti udruge i osnažiti učenike za uključivanje u aktivnosti i rad lokalnih udruga. Predstavnici udruga učenike su potaknuli na volontiranje, rekli zašto je važno da udruge imaju što više volontera, dok su učenici rekli što njima znači uključivanje u rad na aktivnostima i volontiranje.

Završna konferencija je putem ZOOM aplikacije i prijenosa uživo putem Facebook-a okupila 72 osobe.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 15. 12. 2020.