Od stravičnog potresa prije 14 dana, oštećenja na školi svakim su danom sve veća. Propao je dio krova, a snijeg pada i dodatno opterećuje konstrukciju. Jučer je dio opreme: pametne ploče, ekrani, računala, projektori i ostala elektronička oprema prevezeni u OŠ Gvozd. Tamo će se ispitati i provjeriti ispravnost. Također su evakuirane matične knjige, registri, dosjei učenika i djelatnika i još puno toga bitnoga za funkcioniranje i rad škole. Hvala pročelniku Darjanu Vlahovu, pomoćniku ministra Momiru Karinu, kolegi ravnatelju Natku Rupčiću i vrijednoj ekipi koja je nedjelju posvetila nama.
Pred nama je još mnogo, mnogo posla jer u sigurne je prostore potrebno još izmjestiti kompletan namještaj i preostalu dokumentaciju iz 2/3 školskog prostora.
I tu nam je potrebna VAŠA POMOĆ
Aneks škole u kojem se nalaze 4 učionice neoštećen je i plan je u taj prostor izmjestiti preostali namještaj, školske klupe i stolice, bijele ploče i preostalu dokumentaciju iz ureda. Raspoložive snage u Glini danonoćno su na terenu i zbrinjavaju obitelji. I to je trenutno prioritet, no bojim se da bi u ovim zimskim novonastalim okolnostima te uz svakodnevna podrhtavanja, puno toga dodatno moglo otići u nepovrat.
A sada ono najbitnije, a to su djeca i djelatnici. Pred nama je početak 2. polugodišta.
Što i kako dalje?
Nakon potresa je bilo jasno kako se nećemo vratiti u školu i jedino logično bilo je planirati nastaviti online. Međutim, katastrofa koja nas je pogodila svakim danom otvara nove rane, one materijalne i one psihičke prirode.
Od trenutka potresa naši razrednici, stručna i administrativna služba škole prikuplja podatke o stradalim domovima učenika i djelatnika. Dan nakon potresa naših je dvoje učenika ostalo bez domova, a u proteklih pet dana situacija izgleda ovako:
7.1.2021.
13 djece
9.1.2021.
22 djece
10.1.2021.
38 djece
Domovi 16 učenika označeni su crvenom, a 22 učenika žutom naljepnicom.
Što se djelatnika tiče,
7 njih
domovi su označeni žutom naljepnicom.
Danas smo završili anketu Ministarstva, a podatci su sljedeći:
43 učenika trenutno ne živi u svom domu
7 zaposlenika ne živi u svom domu
11 se učenika ne namjerava vratiti
11 je učenika ostalo bez udžbenika
18 je učenika ostalo bez računala i dodatnog pribora za komunikaciju na daljinu
2 učenika te 1 nastavnik nema pristup internetu, 1 nastavnik nema potreban pribor te 1 učenik pristup električnoj energiji.
U danima koji su pred nama, planiramo i učenicima i djelatnicima pomoći u nabavci udžbenika i ostalog pribora te osigurati uvjete za rad.
Međutim, problem je u osnovnim, egzistencijalnim uvjetima. U ovim okolnostima kada su nam obitelji smještene u kontejnerima ili još uvijek nisu dobile siguran smještaj, kada imaju problema s grijanjem, kada nemaju tekuće vode, kada primjerice na petnaestak kvadrata živi obitelj sa šestero djece, od kojih su troje školarci i najmlađa novorođena beba, a to je samo jedan primjer i jedan slučaj, kako izvoditi nastavu online
Kolegica i ravnateljica Srednje škole Topusko, Željka Gajdek, velikodušno nam je ustupila na raspolaganje svoju školu. Škola je sigurna, prostrana, te bismo, što se smještajnih kapaciteta tiče, mogli u smjenskom radu izvoditi nastavu uživo.
Međutim, za povratak ni u školu, a ni nastavak online, nismo spremni 18. siječnja. Stoga sam zatražila odgodu od sedam dana te bismo s nastavom započeli najranije 25. siječnja 2021.
Ja znam da ni tada nećemo biti spremni ni psihički ni fizički, ali jednako tako znam da moramo krenuti i da moramo početi živjeti dalje. Gimnazija smo i strukovna četverogodišnja i trogodišnja škola u jednoj. Naše učenike čeka državna matura i obrana završnih radova, ljetna praktična nastava... rokovi nas gaze, a vrijeme prolazi.
Prošlog je tjedna plan bio nastaviti online. Danas je plan odgoditi početak drugog polugodišta i pokušati početi s nastavom uživo u Srednjoj školi Topusko. U ovom trenutku još nemamo informaciju hoće li se za sve njih koji dolaze iz okolnih sela i petrinjskog područja moći osigurati prijevoz do škole, no pred nama su vjerujem još dva tjedna te se nadam da ćemo u narednim danima imati potrebne odgovore.
No, ovim putem apeliram na resorno ministarstvo, NCVVO, agencije... sve mjerodavne, da kod svih odluka vezanih uz naše učenike iz potresom pogođenog područja, uz državnu maturu i sve ostalo što prvenstveno čeka naše maturante, imaju u vidu da će učenici s područja Siska, Petrinje i Gline, ali i ostalih regija u kojima su prisutne posljedice potresa, završiti svoje srednjoškolsko obrazovanje u stanju proglašene
KARASTROFE i VIRUSA
kojem smo svakodnevno izloženi.
Kombinacija pandemije i katastrofe dodatno nam otežava sve planove prethodno navedene i iskreno se nadam da će se u neizvjesnim danima koji su pred nama pronaći rješenje.
U mislima sam sa svima Vama i činimo sve na dobrobit svih nas. Čuvajte se!
Ravnateljica
Marija Margušić-Novosel, prof.