MARKO PAJIĆ– DRŽAVNI PRVAK

Sreća i neizmjerni ponos kada je izgovoreno ime Marko Pajić i Srednja škola Glina.

Na državnom natjecanju učenika strukovnih škola Worldskills Croatia 2022. održanom na Zagrebačkom velesajmu od 10. do 12. svibnja prvo mjesto, zlatnu medalju i Državnu nagradu Faust Vrančić osvojio je Marko Pajić, učenik 2. razreda elektroinstalatera pod mentorstvom profesora Mije Šimundića.

No put do postolja nije bio nimalo lak. Tom postolju prethodili su mjeseci učenja, truda i rada u školskoj radionici i na praktičnoj nastavi. A taj veliki uspjeh još je draži ako uzmemo u obzir činjenicu da su se, počevši od školskog natjecanja, preko međužupanijskog pa do državnog, pripreme održavale u našem malom kutku škole koji nije oštećen u potresu jer da jest, uvjeta za ostvarivanje ovog velikog uspjeha ne bismo ni imali.

I zato je ta medalja još draža i sjaji posebnim sjajem jer naša djeca, njihovi nastavnici i svi mi već dvije godine učimo i radimo u nimalo lakim okolnostima, u uvjetima koji su daleko od optimalnih, a kamoli od idealnih.

A u Zagrebu se na jednom mjestu našlo 360 najboljih učenika strukovnih škola. Što se našeg sektora tiče, u Republici Hrvatskoj 22 strukovne škole obrazuju oko 500 elektroinstalatera. Na državnoj završnici mi smo bili među najmanjima, no iza nas su ostali Slavonski Brod, Karlovac, Zagreb, Varaždin, Daruvar, Korčula i Split.

A naš Marko izdvojio se već prvoga dana odradivši Modul 1 besprijekorno i završivši vježbu punih sat i deset minuta prije isteka vremena. Drugoga dana podršku su mu došli pružiti i njegovi školski kolege koji su ga sa zanimanjem gledali na radnoj jedinici te ovim putem zahvaljujemo Sisačko-moslavačkoj županiji koja nam je omogućila prijevoz u Zagreb.

Marka su uočili mnogi, njegov je rad bio prepoznat, a među tim mnogim poslodavcima i firmama je i velika naftna kompanija INA koja je osigurala nagrade, ali i koja je zainteresirana za ulaganje u Marka u budućnosti. Vjerujemo da će tu priliku iskoristiti i napredovati u svojoj struci.

I na koncu, citirat ću ravnatelja Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih Milu Živčića koji je u obraćanju učenicima i mentorima naglasio koliko je bitno strukovno obrazovanje i strukovne vještine.

"Vi ste kreatori struke u budućnosti. Vi ste oni kojima ćemo predati brigu o domovini. Vi ćete je uređivati. Vi ćete je graditi. Vi ste oni koje domovina treba. Kao što nikad ne smijete odustati od Hrvatske, tako zapamtite da se domovina voli i kada je trebamo i kada ona treba nas. A vi ste ti koje domovina u ovom trenu treba."

Čestitke našem Marku i njegovom mentoru te Markovoj obitelji i hvala svima na riječima ohrabrenja i pruženoj podršci.

Srednja škola Glina po treći put na ovome natjecanju ima učenika na pobjedničkom postolju, a po drugi put zlatna je medalja oko njegovog vrata. Neizmjerno smo sretni i ponosni.

Ravnateljica  Marija Margušić-Novosel, prof.

FOTOGRAFIJE

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 13. 5. 2022.

« Travanj 2024 »