MATURANTI GENERACIJE 1962.

Ovaj je tjedan na tisuće maturanata završilo svoje srednjoškolsko obrazovanje. Te godine, od onog prvog jutra kada smo ih dočekali ispred naših škola, prebrzo su prošle. Pred njima je novo vrijeme, novi izazovi i nove prilike.

A prije 60 godina jedna je generacija maturanata bila na njihovom mjestu. Poletni i mladi, sa željama i planovima, snovima i nadanjima, spremni suočiti se sa životom i svijetom pred sobom. Prije desetak dana nazvao me gospodin Zvonko Jeličić i zamolio da dođu u školu i da im se pridružim jer okupljaju se povodom velike godišnjice svoje mature. A uz njih i njihova tri nastavnika: Dragan Meandžija, Janko Tintor i Vladislav Vindakijević.

Prošli su me trnci i neka neopisiva sreća jer ti ljudi osjetili su potrebu vratiti se i nakratko sjesti u školske klupe i tim činom pokazati da cijene ustanovu koja ih je odgajala i obrazovala, koja ih je izvela na put zrelosti i odraslosti.

A oni? Oči i srce nikad ne stare, zar ne?

Da je tako, savršen su dokaz. Promatrajući ih iz zadnje klupe, i slušajući obraćanje i prozivku njihovih nastavnika te njihova sjećanja na školu i mladost, sjetila sam se Tina Ujevića i njegovog svevremenog motiva 'starmladosti'.

Biti mlad po tijelu, a star u duhu ili biti u tim lijepim zlatnim godinama i posjedovati tu tako potrebnu i nužnu snagu mladog duha?

Uvijek bismo odabrali ovo drugo, ne bismo li?

Ovi ljudi, mlađi duhom od velikog broja mladih po godinama... trebali bismo ih uvesti u naše škole, među naše učenike i u naše kolektive kao svojevrsnu motivaciju, primjer volje za životom, poticaj za naš izlaz iz često bezrazložnog 'spleena' i 'svakidašnjih jadikovki'. To bismo trebali.

Generacijo maturanata 1962., počašćeni smo vašim pozivom i dolaskom u našu školu i od srca vam želim još mnogo, mnogo, mnogo tako potrebnih trenutaka, dana i godina mladosti duha kojim zračite. Hvala vam na vašoj prisutnosti i ovom iznimnom danu kojeg smo bili dio.

Ravnateljica Marija Margušić-Novosel, prof.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 28. 5. 2022.

« Travanj 2024 »