Lijepo je vratiti se doma!

Svečano otvorenje obnovljene zgrade Srednje škole Glina održano je u ponedjeljak 25. ožujka 2024.

Svečanosti su nazočili župan Ivan Celjak sa suradnicima, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs, izaslanik ministra prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Domagoj Orlić, gradonačelnik Grada Gline Ivan Janković sa suradnicima, načelnik općine Topusko Ivica Kuzmić, sisački biskup Vlado Košić, ravnatelj Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih Mile Živčić, predsjednica Udruge osnovnoškolskih ravnatelja Antonija Mirosavljević, predstavnici svećenstva, ravnatelji osnovnih i srednjih škola i učeničkih domova, članovi Školskog odbora i Vijeća roditelja, ravnatelji, direktori i predstavnici udruga, firmi, izdavačkih kuća, poduzeća i organizacija, glinske mažoretkinje, bivši i sadašnji djelatnici škole, roditelji, učenici, mediji i brojni drugi gosti i prijatelji koji su na različite načine pomogli školi te djelatnicima i učenicima od vremena potresa do danas.

Obnovu školske zgrade provela je Sisačko-moslavačka županija sredstvima Fonda solidarnosti EU, a vrijednost investicije iznosi 2,6 milijuna eura. Osim toga, nabavljena je i nova oprema za rad i održavanje u vrijednosti od 105 tisuća eura.

Radove na uređenju okoliša kao i pomoć pri organizaciji samoga otvorenja pružio je Grad Glina te gradske firme i poduzeća.

Svečani program pod nazivom „Lijepo je vratiti se doma“ započeo je rezanjem vrpce, čime je simbolično obilježeno otvorenje škole, a nakon toga je sisački biskup Vlado Košić blagoslovio školu i sve nazočne te zazvao božji blagoslov na sve koji će učiti i raditi u obnovljenim prostorima.

Nakon himne školski je zbor izveo Pjesmu dobrodošlice, a nazočnima su se obratili ravnateljica Marija Margušić-Novosel, župan Ivan Celjak te ministar Radovan Fuchs.

U umjetničkom dijelu programa Borna Turkalj, učenik drugog razreda opće gimnazije, izveo je monolog na temelju drame Bertolta Brechta naziva Baal kojim se predstavio na ovogodišnjoj Županijskoj smotri Lidrana, a predstavljajući sve bivše glinske srednjoškolce, pjesmu Dobriše Cesarića: Povratak, izvela je Antonia Šašo Brkanić.

Gosti su imali prilike pogledati izložbu na kojoj su prikazani brojni uspjesi, nagrade i priznanja koje su osvojili učenici i nastavnici od vremena potresa do danas, a u sklopu programa pogledati video vježbeničke tvrtke „Srce Banovine“ kojim su učenici ekonomisti zauzeli treće mjesto i brončanu medalju na državnom natjecanju učenika strukovnih škole.

Ispred svih učenika na obnovljenoj se školi zahvalila maturantica Leonarda Pereković napomenuvši kako školu ostavljaju mlađim generacijama te kako se nadaju da će je cijeniti, dobro čuvati i sve činiti i dalje ponosnima. Na kraju je pozvala kolege iz zbora, majke učenika te nastavnice i ravnateljicu da zajedno izvedu pjesmu „Neka cijeli ovaj svijet“ završivši svoje obraćanje riječima: „Zaokružimo ovu večer riječima koje ova škola živi, a koje glase: Škola i roditelji zajedno u formiranju učenika koji ne mora biti odličan đak, ali može postati odličan čovjek. Hvala vam što nas učite, obrazujete i odgajate da prije svega postanemo ljudi.“

Nakon programa u školskoj dvorani uslijedio je obilazak škole, a u učionici Matematike te Vježbeničke tvrtke, učenice i učenici pozdravili su prisutne, predstavili projekte na kojima su radili i koje rade te kratko porazgovarali s ministrom, županom i gradonačelnikom.

„Lijepo je vratiti se doma“, u svojem je obraćanju naglasila i ravnateljica, no i napomenula kako povratkom u obnovljenu školu „posao“ nikako nije završen te naglasila:

„Naši dugoročni planovi nisu ovime završeni. Već pune tri godine stojimo na mjestu u pogledu konkurentnosti. Nama je potrebno uvođenje novih, poglavito strukovnih programa obrazovanja.

Što se naše škole tiče, a kako bismo to u doglednoj budućnosti mogli ostvariti, nama je potrebna nadogradnja škole.

Sisačko - moslavačka županija financirala je projekt nadogradnje, ishođena je građevinska dozvola i s ovoga mjesta molim, da ovo otvorenje ne bude posljednji posjet našoj školi. Obnovom ste nas vratili u život. Molimo vas da nam omogućite živjeti i razvijati se.

Jer, ako smo u ovim uvjetima mogli biti državni prvaci, ako smo u ovim uvjetima svojim uspjesima mnogim velikim školama pomrsili planove, ako smo u ovim uvjetima mogli biti dobitnici raznih nagrada, inicijatori i nosioci mnogih humanitarnih, ekoloških, preventivnih i ostalih projekata u gradu i šite, bit ćemo i u budućnosti! Mi smo puno toga! U nas se isplati ulagati!„

„… Neka se vrata naše škole nikada, nikada više ne zatvore. Hvala svima koji ste nam pomogli otvoriti ih širom. Hvala svima koji dijelite s nama radost ovoga dana. Radujmo se zajedno, jer lijepo je, baš je lijepo vratiti se doma.“, završila je svoje obraćanje prisutnima.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 29. 3. 2024.

« Travanj 2024 »