Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Svjetski dan hrane obilježava se svake godine 16. listopada na dan kada je 1945. u sklopu Ujedinjenih naroda osnovana Organizacija za prehranu i poljoprivredu.

Cilj je obilježavanja, a u skladu s nedavnom objavljenim Održivim ciljevima razvoja, ukazati na globalni problem nestašice hrane. Zato smo jedan školski sat posvetili upravo u zahvali na svemu onom za čim ne oskudijevamo.

U prisustvu naših svećenika, Saše Jozića i Gorana Kalamande, blagoslovljeni su plodovi zemlje i djela ruku naših učenika, roditelja i djelatnika. Školski zbor otpjevao je pjesmu Kruše života, a uvodne misli uputila nam je Antonela Medved. Marta Gloc i Borna Turkalj intetpretirali su pjesme Kruh i Rastanak u jesen Nikole Miličevića i Dragutina Tadijanovića, a Marko Arlov i Borna Turkalj otpjevali su pjesmu Konoba.

Prema sadašnjim predviđanjima, na svijetu će 2050. živjeti 10 milijardi ljudi, a trenutno ne postoji dovoljno prehrambenih izvora koji mogu prehraniti toliku svjetsku populaciju.

Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje i Svjetski dan hrane veže se i uz postizanje globalnog cilja od 0% gladi.

Tih 0% gladi može spasiti živote 3 milijuna djece svake godine.

Tih 0% gladi može osigurati bolji svijet.

No tih 0% gladi svijet može ostvariti samo zajedničkim naporom i trudom.

Svatko od nas u svojim domaćinstvima može učiniti maleni korak, a taj maleni korak može započeti s tim da ne bacamo hranu i da se češće osvrnemo na ljude koji u našem okruženju svakodnevno oskudijevaju za komadićem kruha našeg svagdašnjeg.

Komadić kruha mnogima je privilegij.

Imajmo to svakodnevno na umu.

Fotografije fotografirali učenici: Magdalena Žužić, Nikolas Lešić i Darijo Poštić

Fotografije pogledajte u foto-galeriji.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 18. 10. 2024.

« Listopad 2024 »