1. tribina “Naslje među mladima”

U utorak, 18. lipnja 2013. u prostoru Knjižnice i čitaonice Glina održana je 1. tribina u sklopu projekta  “Škole prijateljice ljudskih prava” u organizaciji Srednje škole Glina. Tema tribine bila je “Nasilje među mladima”, a sastojala se od projekcije dokumentarnog filma Miroslava Sikavice “Oblak” o Luki Ritzu i javne rasprave na temu tribine.

Našem pozivu odazvali su se: Robert Malbašić u ime Policijske postaje Glina, Viktorija Šogorić socijalna radnica, Zoran Kirinić pedagog Osnovne škole Glina, Marija Žarinac ravnateljica Srednje škole Glina, Vesna Nikolozo predsjednica Vijeća roditelja SŠ Glina, Martina Kaurić i Nikolina Lipak u ime Udruge Lutum, Tamara Jovičić predsjednica Udruge IKS. Podršku su nam pružile i naše profesorice : Ana Rizmaul, Tatjana Vrbanac, Tatjana Šimundić, Jasmina Sukalić, Katarina Dobrenić Bunjan  te  članovi Debatnog kluba Srednje škole Glina i članovi školske skupine Video – aktivizma. Pridružili  su nam se učenici, roditelji i sugrađani. Na žalost nitko se nije odazvao u ime Grada Gline, ali nadamo se da će se odazvati na sljedećim projekcijama i tribinama.

Tribina je počela kratkim predstavljanjem Projekta te iznošenjem cilja tribine.  Zatim je održana projekcija filma “Oblak” koji većinu nazočnih nije ostavio ravnodušnima. Iako smo svjesni društva u kojem živimo, vjerojatno ne u potpunosti, upoznati smo s različitim oblicima nasilja koji nerijetko budu brutalni i tragični. Priča o Luki Ritzu samo je jedna u nizu. Žalosno je koliko mladih, nedužnih života napušta ovaj svijet ni ne počevši živjeti bez jasnog razloga skupine nasilnika. Nije bilo lako gledati shrvane roditelje, prijatelje, djevojku tragično izgubljenog Luke. Ne možemo zamisliti kako je bilo njima suočiti se s gubitkom sina, prijatelja, preko toga nikada neće moći preći.

Po završetku filma bila je predviđena rasprava. Bilo ju je teško uspostaviti jer su prisutni bili pod dojmom filma i obuzeti emocijama. Iako tijek rasprave nije bio onakav kako smo ga prvobitno zamislili, uspjeli smo ostvariti međusobnu komunikaciju, iznijeti mišljenja, probleme  te doći do nekih zaključaka.

Mladi se moraju aktivirati, organizirati svoje vrijeme, spoznati i iznijeti probleme, izraziti svoje želje i potrebe. Iznimno je bitna podrška osvještenim mladim ljudima koji su spremni obraniti svoj stav i mišljenja te biti ustrajani u ostvarenju ciljeva poboljšanja društva i smanjenja nasilja. Također ključnu ulogu igraju i odrasli koji bi i sami trebali preuzeti inicijativu te nam tako dati dobar primjer, a kasnije nas i podržati. Sami moramo ustrajati na prakticiranju nenasilnih oblika rješavanja nesporazuma, sukoba te na poboljšavanju komunikacije jer ona je ključ svega.

Sada je na nama djelovati u tom smjeru. U sklopu Projekta planiramo održati još nekoliko ovakvih projekcija i tribina na relevantne teme. Želimo probuditi građansku svijest cijele zajednice, a ponajprije želimo:

·         osvijestiti važnost djelovanja

·         pomoći mladima kojima je pomoć potrebna

·         uputiti one koji žele nešto postići kako da dođu do cilja na najbolji način

·         podržati ih

·         potrebno  se aktivirati jer čekanje ne donosi ništa već probleme koi se gomilaju

Ljiljana Martinović, 2..b

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 26. 6. 2013.