100 GODINA KINA U GLINI

U srijedu 5. studenoga 2014. u prostoru Hrvatskog doma u Glini nizom događanja tijekom cijeloga dana obilježeno je stotinu godina od početka rada kina u Glini.

Projekt 100 godina kina u Glini osmislila je profesorica Ana Rizmaul, a realiziran je u suradnji Srednje škole Glina s Knjižnicom i čitaonicom Glina, pod pokroviteljstvom Grada Gline, a pod motom: Vratimo publiku i filmove u kino!

FOTOGALERIJA

Filmski dan započeo je u 10 sati predavanjem voditeljice projekta Ane Rizmaul o ulozi filma u izražavanju srednjoškolaca. Prikazani su neki od najboljih filmova s ovogodišnje Smotre hrvatskog školskog filma, među kojima i film naše filmske skupine Kartu molim!

Predstavnici Udruge IKS (dopredsjednica Palma Miličević, te volonteri Sandra Antolinos, Iva Markulj i Mickaël Vautier) održali su radionicu s našom filmskom skupinom. Razgovarali su o stvaranju filmske priče na temu volonterskog rada. Učenici su davali prijedloge i stvorena je ideja za film u kojem će učenici Srednje škole Glina zagovarati volonterski rad u zajednici.

Uslijedilo je predavanje o filmskoj kritici. Održali su ga povjesničar i filmolog Daniel Rafaelić te povjesničar i filmski kritičar Leon Rizmaul. U sklopu predavanja prikazan je dokumentarni film s početka 60-ih godina 20. st. o izgradnji ceste Petrinja - Glina, a učenici su imali priliku pogledati i animirani film Dušana Vukotića Surogat, koji nam je 1962. donio Oskara.

Projekcija filma Charlija Chaplina Potjera za zlatom ispunila je kinodvoranu Hrvatskog doma učenicima i nastavnicima Srednje škole Glina.

Program obilježavanja 100 godina kina u Glini nastavljen je u 18 sati, nakon popodnevne pauze, otvorenjem izložbe starih kinoplakata koju je priredio Mirko Klobučar, umirovljeni djelatnik glinskog kina. U kratkom obraćanju prisutnima gradonačelnik Milan Bakšić, svjestan želje Glinjana da se rad kina obnovi, obećao je da će nastojati ostvariti tu želju.

Prigodni glazbeno-recitatorski program s učenicima su priredili profesorica Ljerka Iharoš i profesor Marijo Ožaković, voditelj školskog zbora koji je izveo pjesme iz filmova Čarobnjak iz Oza, Redovnice nastupaju i Titanic. Učenica Iva Sremić nastupila je solo, a recitirale su Stela Vrbanac, Maja Dražić, Sara Ančić i Veronika Vranić.

Dan posvećen filmu i kinu završio je promocijom knjige povjesničara i filmologa Daniela Rafaelića Kinematografija u NDH u kojoj je na znanstven način istražio film u najmračnijem vremenu hrvatske povijesti, naglasivši da nije točna teza da bavljenje razdobljem NDH znači i njeno veličanje. Osim autora knjige, o knjizi i filmovima ovoga razdoblja govorio je i povjesničar i filmski kritičar Leon Rizmaul. Pogledali smo 12 - minutni film o tome kako je nastajao jedan tjedni slikopisni žurnal.

objavio: Lidija Klobučar   datum: 10. 11. 2014.

« Travanj 2024 »