Dragulj - školski list

Plastične vrećice = ubojice

U svijetu se svake godine proizvede i potroši oko 500 milijardi plastičnih vrećica.

Zato jer ih je preskupo reciklirati, u reciklažu ide samo 1 %.

Ostalih 99% ostaje zagađivati naš prirodni okoliš, uključujući mora, jezera, rijeke… od tog zagađenja stradava veliki broj životinja. Životinje zamijene vrećice za hranu I progutaju ih te umiru od komplikacija zapetljaja crijeva. Također se zapliću u te plastične vrećice I umiru od gušenja.

Pored toga, plastične vrećice iznimno se dugo raspadaju u prirodi, a i kad se raspadnu, ostanu prisutne u obliku plastičnog praha nepoželjnog za okoliš.Važno je istaknuti da proizvodnja plastičnih vrećica zahtijeva potrošnju velike količine vode i nafte, što za posljedicu ima još veću devastaciju i nepotrebno iskorištavanje prirodnih resursa koje smo već uvelike iscrpili.

Kineska vlada već je donijela odluku kojom se zabranjuje proizvodnja i distribucija plastičnih vrećica u dućanima, dok su građani u jugozapadnoj Engleskoj sami, dogovorom, zabranili korištenje plastičnih vrećica. U zamjenu, u trgovinama nude vrećice od recikliranog papira i platnene vrećice. I San Francisco zabranio je korištenje plastičnih vrećica. Slične su odluke donesene i u drugim dijelovima svijeta, kao što su Južna Afrika, Irska, Tajvan, Bangladeš, Butan, Ruanda i Zanzibar, gdje su uvedene novčane kazne za one koji rabe te neekološke vrećice.

Do sada je već više od 17.000 građana iz čitave Hrvatske dalo svoj glas protiv plastičnih vrećica.

objavio: Tatjana Vrbanac Kezele   datum: 1. 3. 2011.

Učenički radovi

« Travanj 2024 »